Kürt Dili ve Edebiyatı Başarı Sıralaması 2018 2019 Taban Puanları

Kürt Dili ve Edebiyatı taban puanları 2018 2019 tablosu ile yine tercihlerde adaylara yardımcı olacak Kürt Dili ve Edebiyatı başarı sıralaması 2018 verileri sayfamızda. 2019 YKS sonrası tercih yapacak olan adaylar aşağıdaki Kürt Dili ve Edebiyatı bölümleri başarı sıralamaları ile puanları kullanabilirler.

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü, üniversitelerin öğrenim programlarında yer alan bir lisans programı olarak ülkemizde Muş, Mardin ve Bingöl Üniversiteleri’nde bulunmaktadır. Bölümde dil ve edebiyatın yanında kültür, sanat, tarih, coğrafya, etimoloji ağırlıklı dersler de işlenmektedir. Bölüm öğrencileri üst düzey konuşma, yazma, anlama yeterliliklerine sahiptir.

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde metin çevirme, analiz etme, araştırma, eser araştırma ve inceleme yöntemleri de kazandırılmaktadır. Bölüm mezunları turizm şirketlerinde, tercüme odalarında, bakanlıkların bünyelerinde çalışabilirler. Maaşlar iş yüküne ve çalışma saatlerine göre değişir. Kişilerin araştırmacı ve meraklı olmaları beklenmektedir.

Kürt Dili ve Edebiyatı Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2018 2019

Üniversite Adı Yıl Fakülte Bölüm Puan Türü Genel Kont. En Küçük Puan
BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ 2018 Fen-Edebiyat Fakültesi Kürt Dili ve Edebiyatı SÖZ 40 239.45638
MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ 2018 Edebiyat Fakültesi Kürt Dili ve Edebiyatı SÖZ 30 311.00896
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ 2018 Fen-Edebiyat Fakültesi Kürt Dili ve Edebiyatı SÖZ 40 251.46801

 

Kürt Dili ve Edebiyatı Başarı Sırası İle Taban Puanları Hakkında Soru ve Yorumlarınızı Aşağıdan Yazabilirsiniz.

1 Yorum

  1. hazan Yanıtla

    Ben Mardinliyim ailemden uzak kalmak istemediğim için Mardin Üniversitesini yazacağım. İlk tercihim ise Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü olacak. TRT nin bile bu bölümden alım yaptığını duydum umarım iyi bir tercih yaparım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir