Vatan ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda vatan ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Toprak uğrunda ölen varsa vatandır, sözü vatan kavramının din, dil, namus kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Vatan, bağımsızlığın ve özgürlüğün anlamını kavramanın mekan olarak bir olgusunu ortaya koymaktadır. Toprağa anlam yükleyen, insanların bağımsız, hür, eşit, refah içinde yaşadıkları bir yer olmasıdır. Bu nedenle vatan özellikle doğu kültürlerinde çok değerli bir kavramdır.

Türkler de tarih boyunca göçebe ya da yerleşik yaşayarak birçok değişik ve farklı coğrafyayı yurt tutmuşlardır. Türklerin hayatta kalma ve mücadele azmi birçok coğrafyada hükümdar olmalarını da sağlamıştır. Bu nedenle vatan kavramı köklü bir şekilde gelişmiştir.

Vatan, uğrunda can verilmesi, aile ve mülk kavramının mutlak anlamda korunması gerektiğini ortaya koyan bir değer olarak önemsenmektedir. Bu nedenle vatanı korumak uğrunda ölen kişiler dinen de değerli sayılarak şehitlik mertebesinde kabul edilmektedirler.

Türk toplumunda din ve kültür değerleri vatan kavramının toprak, hürriyet, adalet kavramlarıyla birlikte ele alınmasını ve kutsal olması gerekliliğini ortaya koymuştur. Vatandaş olmak, aynı vatan üzerinde yaşayan ve ortak değerlere sahip olan kişiler için dile getirilen bir kavram haline gelmiştir.

Vatandaşlık hakları ve sorumlulukları da bu bakımdan yerine getirilmesi gereken adaleti ve hürriyeti sağlayan değerler, kurallar, tutumlar ve davranışlar olarak bilinmektedir. Vatan sevgisi imanın bir gereği olarak kabul görmektedir.

Vatan ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.