Ulaştırma Mühendisliği Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Ulaştırma Mühendisliği tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Ulaştırma Mühendisliği meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Ulaştırma Mühendisliğinin geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Ulaştırma Mühendisliği Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Ulaştırma Mühendisliği

Puan Türü: MF-4

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Ulaştırma Mühendisi

Ulaştırma Mühendisliği, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek yetişmiş insan gücünün karşılanmasında etkili olan bir bölümdür. Bölümün amacı alanında uzman kişilerin mühendislik hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde istihdam edilmesine imkan sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

Ulaştırma Mühendisliği mezunlarının kamu kurum ve kuruluşlarında ya da özel sektör kurum ve kuruluşlarında hava, kara, deniz ve raylı sistem ulaşım alanlarında yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip olarak gerekli teknik desteğin sağlanmasında yol yapım, bakım, planlama ve projelendirme alanlarında etkili olup çalışma imkanı bularak iş sahibi olmaları mümkündür. Maaşlar ortalamanın üstündedir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Ulaştırma Mühendisliği programında temel bilimler alanında fizik ağırlıklı olarak dersler teorik ve uygulamalı bir şekil de verilmektedir. Fizik, matematik, istatistik alanında yoğun içeriğe sahip dersleri laboratuar çalışmaları ve staj dersleri takip etmektedir.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Ulaştırma Mühendisliği, mühendislik alanında en önemli hizmet branşlarından biri olarak ulaşım faaliyetlerin teknik açıdan aksamadan gerçekleşmesinde ve gelişmesinde önemli bir açığı kapatmaktadır. Gelecek on yıl içinde de yapılan yatırımların sayesinde ulaşımın daha da gelişmesi ön görülmektedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Ulaştırma Mühendisliği mezunlarının mesleklerini icra ederken sahip olmaları gereken özellikler, sabırlı ve dikkatli olmaları, planlı ve düzenli olmaları, teknik beceriye sahip olmaları, fizik alanında ilgili olmaları, takım çalışmasına uyumlu olmaları şeklinde sıralanabilir.

Ulaştırma Mühendisliği dersleri nelerdir, Ulaştırma Mühendisliği puan türü ve özellikleri, Ulaştırma Mühendisliğini seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Ulaştırma Mühendisliği iş olanakları maaşları durumu nasıl, Ulaştırma Mühendisliği geleceği iş bulma durumu Ulaştırma Mühendisliği tercih edilir mi ve Ulaştırma Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Ulaştırma Mühendisliği Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir