Tarih Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Tarih Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Tarih Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Tarih Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Tarih Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Tarih

Puan Türü: TS-2

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Tarihçi

Tarih Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek yetişmiş insan gücünün oluşmasında etkili olan bir bölümdür. Bölümün amacı alanında uzman kişilerin istihdam edilmesine imkan sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

Tarih Bölümü mezunlarının akademide akademik araştırma ve incelemeler yapabilecek yeterliliklere sahip olarak çalışmaları mümkündür. Kütüphanelerde ve arşivlerde görev almaları mümkündür. Müstakil olarak neşriyat yapmaları mümkündür. Formasyon alarak öğretmenlik yapmaları mümkündür. Maaşlar iş yükü ve çalışma hacmine göre değişmektedir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Tarih Bölümü’nde okutulan dersler, Türk Siyasal Tarihi, Kültür Tarihi, Sanat Tarihi, Osmanlı tarihi, Selçuklu Tarihi, Tarih Öncesi Çağlar, İslam Tarihi, Roma Tarihi ve daha birçok tarih alt disiplini ile ilgili dersler teorik temelli verilmektedir. Derslerin mesleki eğilim ağırlığı oldukça fazladır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Tarih, mesleki olarak akademide yapılan araştırma ve çalışmaların artmasına, arşivlerde ve kütüphanelerde çalışacak nitelikli insan gücünün karşılanmasında, kültür ve medeniyet araştırmalarının sürmesinde önemli bir yere sahiptir. Gelecek on yıl içinde de daha da revaçta olması beklenmektedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Tarih Bölümü mezunlarının mesleklerini icra ederken sahip olmaları gereken özellikler, dikkatli olmaları, planlı ve düzenli olmaları, sürekli okuma alışkanlığına sahip olmaları, kendilerini geliştirmeleri, ufuk derinliğine sahip olmaları şeklinde sıralanabilir.

Tarih Bölümü dersleri nelerdir, Tarih Bölümü puan türü ve özellikleri, Tarih Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Tarih Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Tarih Bölümü geleceği iş bulma durumu Tarih Bölümü tercih edilir mi ve Tarih Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Tarih Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir