Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Başarı Sıralaması 2018 2019 Taban Puanları

Süs Bitkileri Yetiştiriciliği taban puanları 2018 2019 tablosu ile yine tercihlerde adaylara yardımcı olacak Süs Bitkileri Yetiştiriciliği başarı sıralaması 2018 verileri sayfamızda. 2019 YKS sonrası tercih yapacak olan adaylar aşağıdaki 2 yıllık Süs Bitkileri Yetiştiriciliği bölümleri başarı sıralamaları ile puanları kullanabilirler.

Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve önlisans seviyesinde öğrenim vererek YGS-6 puan türünde öğrenci kabul eden bir bölümdür. Sayılı üniversitede bölüm olarak bulunmaktadır. Bölümde biyoloji, botanik alanında dersler okutulur. Bölümün amacı peyzaj alanında yetişmiş insan gücünün karşılanmasıdır.

Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü mezunları park ve bahçe düzenlemelerinde, çevre ve şehircilik faaliyetlerinde, peyzaj ve mimari alanlarında gerekli çevre düzenlemelerinin gerçekleşmesinde alt yapıyı oluşturacak gerekli bilgi, birikim ve beceriye sahip olarak iş sahibi olabilirler. Maaşlar iş yükü ve çalışma hacmine göre değişir. Kişilerden beklenen botanik alanında ilgili olmalarıdır.

Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2018 2019

 

Üniversite Adı Yıl Fakülte Bölüm Puan Türü Genel Kont. En Küçük Puan
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ 2018 Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Süs BitkileriYetiştiriciliği TYT 35 188.55263
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA 2018 Ormancılık Meslek Yüksekokulu Süs BitkileriYetiştiriciliği TYT 50 217.52670
MALATYA TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ 2018 Battalgazi Meslek Yüksekokulu Süs BitkileriYetiştiriciliği TYT 15 171.45959

Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Başarı Sırası İle Taban Puanları Hakkında Soru ve Yorumlarınızı Aşağıdan Yazabilirsiniz.

1 Yorum

  1. zeynep azra Yanıtla

    Süs Bitkileri Yetiştiriciliği park ve bahçeler müdürlüğünde, çevre ve şehircilik bakanlığında iş bulabilirmiş. Ben bu bölümü okumak istiyordum ama geleceğinden şüpheliydim beni sevindirdiniz paylaştığınız bilgilerle teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir