Mimar Sinanın Hayatı ve Eserleri ile İlgili Sorular ve Cevapları

Aşağıda Mimar Sinan’ın hayatı ve eserleri ile ilgili sorular ve cevapları kısaca olarak ele alacağız.

Mimar Koca Sinan, bilinen en yaygın ismiyle Mimar Sinan 1489 yılında dünyaya gelmiştir. Kayseri, Peçenek Türklerinden olduğu bilinmektedir. Mimar Sinan, Müslüman bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmemiştir. Bu nedenle bölgede yeniçeri ocağına devşirme asker seçiminde alınarak eğitilen ve İslam ile tanışan kimseler arasında yer almaktadır.

Mimar Sinan, ilk olarak askeriyede görev almıştır. Bunda yeniçeri ocağı için devşirilmesi etkili olmuştur. Müslüman bir ailenin yanında İslam kültürünü öğrenerek Müslüman olmuş ve ardından orduda çeşitli savaş ve cephelerde görev yapmıştır. Uzun süre askeriyede bulunan Mimar Sinan, bir sefer sırasında ordunun debisi yüksek bir nehirden geçebilmesi için çok kısa sürede çok sağlam bir köprü yaparak dikkatleri çekmiştir.

Koca bir ordunun sağ salim bir şekilde yoluna devam etmesini sağlayan Mimar Sinan, elli yaşından sonra mimarbaşı olarak hizmet etmeye başlamıştır. Birçok padişah döneminde birçok eser ortaya koymuştur.

Sayısız, han, hamam, camii, medrese, mektep, çeşme, türbe, köprü gibi eserler ortaya koymuştur. En parlak dönemine II. Selim zamanında ulaşsa da Kanuni Sultan Süleyman döneminde de hemen her coğrafyada eserler ortaya koymuştur.

Çıraklık dönemi eseri Şehzadebaşı Camii, kalfalık dönemi eseri Süleymaniye Camii, ustalık dönemi eseri ise Selimiye Camii olarak bilinmektedir. 1588 yılında 99 yaşındayken vefat etmiştir.

Mimar Sinan’ın Hayatı ve Eserleri ile İlgili Sorular ve Cevapları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir