Mekatronik Mühendisliği Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Mekatronik Mühendisliği tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Mekatronik Mühendisliği meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Mekatronik Mühendisliğinin geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Mekatronik Mühendisliği Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Mekatronik Mühendisliği

Puan Türü: MF-4

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Mekatronik Mühendisi

Mekatronik Mühendisliği, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek yetişmiş insan gücü ihtiyacının oluşmasında etkili olan bir bölümdür. Bölümün amacı mühendislik hizmetlerinin gerçekleşmesinde alanında uzman kişilerin istihdam edilmesine imkan sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

Mekatronik Mühendisliği mezunlarının kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör kurum ve kuruluşlarında, kendi kurdukları atölyelerde makine ve elektronik alanında mühendislik hizmetlerinin gerçekleşmesinde yeterli teknik desteğe sahip olacak şekilde çalışma imkanı bulup iş sahibi olmaları mümkündür. Maaşlar ortalama seviyenin üstünde olabilir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Mekatronik Mühendisliği programında temel bilimler ve teknik bilimler dersleri verilmektedir. Bölümde teorik ve uygulamalı dersler de bulunmaktadır. Fizik ağırlıklı dersler elektrik ve makine disiplinlerinde yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle matematik dersleri de verilmektedir. Staj imkanı da mevcuttur.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Mekatronik Mühendisliği, en çok ihtiyaç duyulan mühendislik hizmetlerinden biri olarak ülkemizde üretim faaliyetlerinin gelişmesi ve yaygınlaşması nispetinde önemini arttırmaktadır. Bu alanda yapılan yatırımlar gelecek on yıl içinde mesleğin daha iyi bir konumda olmasına yarayacaktır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Mekatronik Mühendisliği mezunlarının mesleklerini icra ederken sahip olmaları gereken özellikler, üretken olmaları, özgün ve özverili olmaları, teknik bilgi ve beceriye sahip olmaları, matematik ve fizik alanına ilgi duymaları şeklinde sıralanabilir.

Mekatronik Mühendisliği dersleri nelerdir, Mekatronik Mühendisliği puan türü ve özellikleri, Mekatronik Mühendisliğini seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Mekatronik Mühendisliği iş olanakları maaşları durumu nasıl, Mekatronik Mühendisliği geleceği iş bulma durumu Mekatronik Mühendisliği tercih edilir mi ve Mekatronik Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Mekatronik Mühendisliği Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir