Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi Başarı Sıralaması 2018 2019 Taban Puanları

Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi taban puanları 2018 2019 tablosu ile yine tercihlerde adaylara yardımcı olacak Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi başarı sıralaması 2018 verileri sayfamızda. 2019 YKS sonrası tercih yapacak olan adaylar aşağıdaki 2 yıllık Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi bölümleri başarı sıralamaları ile puanları kullanabilirler.

Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve önlisans seviyesinde öğrenim vererek YGS-2 puan türünde öğrenci kabul eden bir bölümdür. Bölümde hammadde analizi, işleme, üretme, depolama faaliyetlerinde çalışacak ara eleman insan gücü yetiştirilmektedir. Gıda ve beslenme alanında teknik ve uygulamalı dersler verilmektedir.

Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi Bölümü mezunları tekniker olarak kuruyemiş üretim fabrikalarında özel sektörde ve kamu kurum ve kuruluşlarında gerekli bilgi, birikim ve beceriye sahip olarak hammadde temini ve analizinde, AR-GE çalışmalarında, depolama ve işleme çalışmalarında çalışma imkanı bulup iş sahibi olabilirler. Maaşlar ortalama seviyededir. Kişilerden beklenen dikkatli ve titiz çalışmalarıdır.

Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2018 2019

 

Üniversite Yüksekokul Bölümün Adı SGK YGSK YER. Puan Türü Taban Puan Başarı Sırası* En Büyük
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi 13 13 3 YGS-2 1.393.000 283,67475

Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi Başarı Sırası İle Taban Puanları Hakkında Soru ve Yorumlarınızı Aşağıdan Yazabilirsiniz.

1 Yorum

  1. ümit Yanıtla

    Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi Bölümü okuyunca kuruyemiş fabrikalarında iş bulabilme ihtimali nedir ? Bu bölüm Gaziantep Üniversitesinde varmış ama taban puanı nasıl olur sizce ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.