Kimya Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Kimya Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Kimya Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Kimya Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Kimya Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Kimya

Puan Türü: MF-2

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Kimyager

Kimya Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek yetişmiş insan gücünün karşılanmasında etkili olan bir bölümdür. Bölümün amacı alanında uzman kişilerin istihdam edilmesine imkan sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

Kimya Bölümü mezunları, kimya endüstrisinde, ilaç sanayinde, boya sanayinde, imalat ve tedarik alanlarında kamuda, özel sektörde, kendi kurdukları iş yerlerinde imalat ve denetim faaliyetlerini yürütmede uzman kişiler olarak görev alabilirler.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Kimya Bölümü’nde temel bilimler alanında teorik ve uygulamalı olarak dersler verilmektedir. Genel kimya, analitik kimya, organik kimya, anorganik kimya, kimyada özel konular, kimya endüstrisi gibi dersler teorik olarak verilmektedir. Kimya laboratuarı dersleri de uygulamalı olarak verilmektedir. Üniversite ortak dersleri de bulunmaktadır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Kimyagerlerin, kimya endüstrisinde üretim ve denetim amacıyla çalışması bir hizmet alanındaki ihtiyacı giderdiğinden önemli bir yere sahiptir. Gelecek on yıl içinde de kimya endüstrisinin içinde bulunduğu durum göz önüne alınırsa mesleğin öne çıkması beklenmektedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Kimya Bölümü mezunlarının mesleklerini icra ederken sahip olmaları gereken özellikler, araştırmacı olmaları, dikkatli olmaları, sabırlı olmaları, planlı ve düzenli olmaları, kimyayı sevmeleri, teknik beceriye sahip olmaları şeklinde sıralanabilir. Böylece kişiler mesleğe daha çabuk ve kolay adapte olabilir.

Kimya Bölümü dersleri nelerdir, Kimya Bölümü puan türü ve özellikleri, Kimya Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Kimya Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Kimya Bölümü geleceği iş bulma durumu Kimya Bölümü tercih edilir mi ve Kimya Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Kimya Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir