İstatistik Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

İstatistik Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için İstatistik Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından İstatistik Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

İstatistik Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: İstatistik

Puan Türü: MF-1

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Uzman

İstatistik Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek alanında yetişmiş insan gücünün oluşmasında etkili olan bir bölümdür. Bölümün amacı yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip kişilerin istihdam edilmesine imkan sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

İstatistik Bölümü mezunları yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip olarak kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör kurumlarında özellikle kurumsal şirketlerde imalat ve finans alanlarında önemli bir destek oluşturarak çalışma imkanı bulup iş sahibi olabilirler.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

İstatistik Bölümü’nde okutulan dersler, teorik ve uygulamalı olarak değişmektedir. Temel bilimler alanında matematik ağırlıklı olarak verilen dersler, planlama, projelendirme, özel hesaplamalar alanında disiplinler arası olarak okutulmaktadır. Tablolama, grafik okuma gibi dersler de verilebilir.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

İstatistik Bölümü meslek olarak ihtiyaç alanlarında bulunan ve hizmet alanı içinde önemli bir açığı kapatan bölüm olarak meslek açısından gelecek on yıl içinde globalleşen dünya düzeninde önemli bir açığı kapatacaktır. Böylece revaçta olması beklenen meslekler arasında bulunmaktadır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

İstatistik Bölümü mezunlarının mesleklerini icra ederken sahip olmaları gereken özellikler, araştırmacı olmaları, meraklı olmaları, düzenli olmaları, planlı olmaları, analitik düşünce yetisine sahip olmaları şeklinde sıralanabilir. Böylece kişiler mesleklerini daha iyi idame ettirebilirler.

İstatistik Bölümü dersleri nelerdir, İstatistik Bölümü puan türü ve özellikleri, İstatistik Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, İstatistik Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, İstatistik Bölümü geleceği iş bulma durumu İstatistik Bölümü tercih edilir mi ve İstatistik Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

İstatistik Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir