İktisat Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

İktisat Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için İktisat Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından İktisat Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

İktisat Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: İktisat

Puan Türü: TM-1

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: İktisatçı

İktisat Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek yetişmiş insan gücünün oluşmasında önemli bir yere sahiptir. Bölümün amacı alanında yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip kişilerin istihdam edilmesine imkan sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

İktisat Bölümü mezunları kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör kurumlarında, kendi açtıkları ofislerinde görev alarak muhasebe alanında hizmet verebilirler. Muhasebe, finans, muamelat ve muhaberat alanlarında yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahiptirler. Maaşlar iş yükü ve alışma hacmine göre değişebilir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

İktisat Bölümü’nde okutulan dersler, temel bilimler, sosyal bilimler, idari bilimler alanında verilmektedir. Temel hukuk, finans, ekonomi, muhasebe, matematik alanında dersler verilmektedir. Dersler çoğunlukla teorik olarak verilmektedir.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

İktisat Bölümü açıktan ve örgün olarak en çok tercih edilen bölümlerden biridir. Meslek alanlarından en revaçta olan iktisat, istihdam oranları da en yüksek olan bölümlerden biridir. Mesleğin gelecek on yıl içinde de durağan da olsa revaçta olması beklenmektedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

İktisat Bölümü mezunlarının mesleklerini icra ederken sahip olmaları gereken özellikler, araştırmacı olmaları, meraklı olmaları, matematiğe ilgi duymaları, muhasebe programlarında yeterli olmaları, takım çalışmasına uyumlu olmaları şeklinde sıralanabilir. Böylece mesleğe daha çabuk adapte olurlar.

İktisat Bölümü dersleri nelerdir, İktisat Bölümü puan türü ve özellikleri, İktisat Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, İktisat Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, İktisat Bölümü geleceği iş bulma durumu İktisat Bölümü tercih edilir mi ve İktisat Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

İktisat Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir