Gazetecilik Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Gazetecilik Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Gazetecilik Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Gazetecilik Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Gazetecilik Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Gazetecilik

Puan Türü: TS-2

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Gazeteci

Gazetecilik Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek yetişmiş insan gücünün oluşmasını sağlayan bir bölümdür. Bölümün amacı, yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip olan kişilerin istihdam edilmesine imkan sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

Gazetecilik Bölümü mezunları gazeteci olarak kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör kurum ve kuruluşlarında medya ajanlarında haber ve reklam alanlarında görev alarak çalışma imkanı bulup iş sahibi olabilirler. Gazeteciler günümüz imkanlarına göre bağımsız olarak da çalışabilir, kendi yayınlarını hazırlayabilirler.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Gazetecilik Bölümü’nde okutulan dersler, alan bilgisi, sosyal bilimler, teknik bilgiler, mesleki eğilim dersleri olarak ayrılmaktadır. Kültür, sanat, edebiyat, tarih, coğrafya, fotoğrafçılık, dizgi, mizanpaj dersleri verilmektedir. Bölümde staj ve bitirme tezi bulunmaktadır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Gazetecilik Bölümü mesleki açıdan dijital imkanların yaygınlaşması yönüyle internet ortamına taşınmaktadır. Bu da mesleğin araç değiştirmesi anlamına geldiğinden bu yönde gelişmelerin olacağı ihtimalini kuvvetlendirir. Gelecek on yıl içinde bilgisayar temelli gazetecilik alanına yoğunlaşılacaktır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Gazetecilik Bölümü mezunlarının gazeteci olarak sahip olması gereken özellikler, dikkatli olmaları, adil olmaları, ahlaklı ve ilkeli olmaları, düzenli ve prensip sahibi olmaları, hukuk kurallarına riayet etmeleri şeklinde sıralanabilir. Böylece her alanda çalışabilirler.

Gazetecilik Bölümü dersleri nelerdir, Gazetecilik Bölümü puan türü ve özellikleri, Gazetecilik Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Gazetecilik Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Gazetecilik Bölümü geleceği iş bulma durumu Gazetecilik Bölümü tercih edilir mi ve Gazetecilik Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Gazetecilik Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir