Bitki Koruma Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Bitki Koruma Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Bitki Koruma Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Bitki Koruma Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Bitki Koruma Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Bitki Koruma

Puan Türü: MF-4

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Uzman

Bitki Koruma Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek alanında yetişmiş insan gücünün oluşmasında etkili olmaktadır. Bölümün amacı yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip kişilerin yetişmesini sağlamaktır. Bitki Koruma alanı çok gerekli olmasına rağmen önemsenmeyen bölümlerden biridir.

Çalışma Alanları:

Bitki Koruma Bölümü mezunları kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör kurumlarında gerekli araştırma ve incelemeleri yapabilecek yeterliliklerde olarak çalışma imkanı bulup iş sahibi olabilirler. Özellikle kamuda bitki koruma sahasında çevre ve şehircilik bakanlık ve müdürlükleri bünyelerinde, tarım ve gıda alanında önemli hizmetler gerçekleştirirler.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Bitki Korumu programında okutulan dersler, biyoloji merkezli temel bilimler ve biyoloji alanında dallanmış yan bilimlerdir. Temel bilimlerin yanında sosyal bilimler alanından da dersler okutulmaktadır. Biyoloji, matematik ağırlık dersler teorik ve uygulamalı olarak okutulmaktadır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Biyoloji alanındaki ihtiyacın her geçen gün artması, bitki koruma alanında da etkili olarak bu bölümden mezunların mesleği icra etmesini terviç etmektedir. Bu da bölümün az da olsa tercih edilmesine neden olmaktadır. Küresel sorunların doğa temelli yaşanması bitki koruma bölümünü öne çıkarmaktadır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Mesleği icra eden kişilerin sahip olması gereken özellikler bakımından biyolojiye ilgi duymaları, bitkileri sevmeleri, açık alan da çalışma uyumlu olmaları, takım çalışmasına uyum göstermeleri, sabırlı, dikkatli, planlı olmaları gerekmektedir.

Bitki Koruma Bölümü dersleri nelerdir, Bitki Koruma Bölümü puan türü ve özellikleri, Bitki Koruma Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Bitki Koruma Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Bitki Koruma Bölümü geleceği iş bulma durumu Bitki Koruma Bölümü tercih edilir mi ve Bitki Koruma Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Bitki Koruma Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir