29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Niçin Kutlanır?

c6

Bu yazımızda “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı niçin kutlanır?” sorusuna cevap arayacağız.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın Türk Tarihi açısında bir milat bir dönüm noktası olduğu gayet iyi bilinmektedir. Milli Mücadele dönemindeki sıcak savaşlar denilen cephe savaşlarında birçok insanımız vatan, namus, millet ve devlet uğruna savaşıp can vermiştir. Milli birlik ve beraberlik şuurunun, en doruk noktasında düşmana karşı birçok zafer de kazanılmıştır.

Savaş yıllarının elemi ve kederi devam ederken Osmanlı Devleti fiilen ve hukuken yıkılmıştır. Bunun üzerine yeni devlet kurma tavrı içine girilmiştir. Kurulan meclislerde alınan kararlarla başta Türk Milleti tarih sahnesine yeniden çıkmaya hazırlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ilan edilerek bayram havasında kutlanmış ve sonucunda bayram kabul edilmiştir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, bir millet var olma savaşının sonucunda, azminin, kararlılığının, çalışkanlığının sonucu olarak önemini taşımaktadır. Kıyılan canlara rağmen yeni dünya düzenine karşı ben varım diyebilen bir neslin emaneti olarak Cumhuriyet Bayramı kutlanmaktadır.

Bir başka açıdan bu bayramın bir gelenek halinde kutlanması hem düşman için bir gövde gösteri olmuştur hem de iç siyaset gereği nesillerin milli birlik ve beraberlik şuuruna sahip olmaları açısından gereklidir. Cumhuriyet Bayramı, Anadolu halkı için 93 yıldır kutlanan ve anıları hala taze olan bir bayramdır. Bu nedenle unutulsun istenmez ve nesil nesle sürdürülerek devam etmektedir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bu nedenlerle çok önemlidir. Bu nedenlerle bir bayram olarak kutlanmaktadır.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir