Türkiye’nin en güney bölgesi hangisidir? Kısaca Özet

Türkiye’nin en güney bölgesi hangisidir? kısa özet bilgi vereceğiz.

Türkiye’nin en güney bölgesi Akdeniz Bölgesi’dir.

Türkiye, Asya ve Avrupa kıtaları arasındaki köprü konumuyla ünlüdür. Coğrafyası bakımından çok zengin bir ülke olan Türkiye, kuzeyde Karadeniz Bölgesi, güneyde Akdeniz Bölgesi, doğuda Doğu Anadolu Bölgesi ve batıda İç Anadolu ve Ege Bölgesi olmak üzere beş bölgeye ayrılır.

Türkiye’nin en güney bölgesi Akdeniz Bölgesi’dir. Türkiye’nin %12’sini kapsayan bu bölge, Türkiye’nin en çok turizm geliri elde ettiği bölge olma özelliğine sahiptir.

Akdeniz Bölgesi’nin Türkiye’nin en güneyi olan Boğazköy köyü ile başlayıp, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Fırat Nehri’nin kuzey kıyısına kadar uzanan sınırları vardır. Bu bölgenin sınırlarını, Türkiye’nin en uzun kıyı şeridi olan Akdeniz Kıyısı oluşturur.

Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin en güneydoğu köşesinde bulunan Hatay İli’nin kuzeyinden başlayarak, İçel, Mersin, Antalya, Isparta, Burdur, Muğla, Aydın, Denizli ve Uşak illerini kapsar. Akdeniz Bölgesi, meşhur plajları, eski tarihi kentleri ve çarpıcı doğal güzellikleri ile ziyaretçiler için cazibe merkezi olmayı başarmıştır.

Akdeniz Bölgesi, Türkiye’ye özgü çok çeşitli bitki ve hayvan türleri ile çok zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Bölgede, çoğu endemik olmak üzere yaklaşık 4.500 bitki türü ve yaklaşık 200 hayvan türü bulunmaktadır.

Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin en önemli tarım alanlarından biridir. Bölgede, tahıl, domates, karpuz ve çeşitli meyve türleri yetiştirilmektedir. Bölgenin doğal kaynakları arasında, dağlarından elde edilen kömür, petrol, madenler ve özellikle Akdeniz’in sağladığı balıkçılık kaynakları da bulunmaktadır.

Türkiye’nin en güney bölgesi Akdeniz Bölgesi’nin, nefes kesen plajları, çeşitli bitki ve hayvan türleri, zengin doğal kaynakları ve tarım alanları sayesinde, turizm ve diğer sektörlerinin gelişmesine olanak sağlamıştır. Türkiye’nin en güney bölgesi Akdeniz Bölgesi’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir