Türkiye’nin başkenti hangisidir? Kısaca Özet

Türkiye’nin başkenti hangisidir? kısa özet bilgi vereceğiz.

Türkiye’nin başkenti Ankara’dır.

Türkiye, dünyanın en büyük birkaç ülkesinden biri olarak, çok sayıda farklı kültür, dili ve dinin bir arada yaşadığı bir ülkedir. Türkiye coğrafyası, Ortadoğu, Balkanlar ve Doğu Akdeniz bölgelerinin bir karışımıdır. Ülkenin toprakları, Güneydoğu Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Karadeniz bölgelerinde yayılmıştır.

Türkiye’nin başkenti Ankara, ülkenin kuzeyinde Anadolu yakasında, Kızılırmak ve Sakarya nehirlerinin birleştiği kısmında bulunmaktadır. Ankara’nın nüfusu yaklaşık 5,5 milyon kişidir ve Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehridir. Ankara, modern Türkiye’nin kurulmasıyla birlikte, Türk tarihinin en önemli başkenti olarak kabul edilmektedir.

Ankara, ülkenin iktisadi, siyasi ve kültürel merkezi olarak önemli ölçüde gelişti. Şehrin ünlü kültürel ve tarihi yerleri arasında Anıtkabir, Kocatepe Camii, Selimiye Camii, Kızılay Meydanı ve Ankara Kalesi bulunmaktadır. Şehrin merkezinde bulunan Anıtkabir, Atatürk’ün anısını yaşatmak için yapılan bir tapınaktır. Ankara, merkezi Hükümet Binası, parlamento binası, çok sayıda müze ve uluslararası fuar alanları ile de ünlüdür.

Ankara’nın kuzeybatısında bulunan, ülkenin en büyük hava limanı olan Esenboğa Havalimanı bulunmaktadır. Ankara, ülkenin önemli demiryolu ve otoban ağına da ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin içinden geçen önemli demiryolu hatları arasında; Ankara-Konya, Ankara-Sivas, Ankara-Erzurum ve Ankara-İstanbul hatları sayılabilir.

Türkiye’nin başkenti Ankara’dır. Ankara, Türkiye’nin tarihi ve kültürel merkezi olarak önemli bir konuma sahip olup, ülkenin tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Ankara, hem Türkiye’nin siyasi merkezi olarak önemli bir konuma sahip olan hem de ülkenin önemli tarihi ve kültürel yerlerinin bulunduğu şehirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir