Semaver Kitap Özeti Kısaca

Aşağıda semaver kitap özeti kısaca olarak ele alacağız.

Sait Faik Abasıyanık’ın Semaver isimli kitabı on dokuz farklı hikayeden meydana gelmektedir. Bunlardan biri de Semaver’dir. Bir çocuğun ve annesinin hayatını ve annesini kaybettikten sonra çocuğun yaşadıklarını, sosyal hayat keşmekeşini imge yoluyla anlatan bir hikayedir.

Semaver isimli hikayenin özeti kısaca şu şekildedir:

Ali, annesiyle yaşayan bir gençtir. Annesi Ali’yi çok sever. Ona gözü gibi bakar. Her sabah, sabah ezanıyla birlikte oğlunu kaldırır ve ona kahvaltı verir. Bu arada da semaver hep kaynamakta olur. Semaveri kaynayışı Ali’nin çok hoşuna gider.

Semaveri, işçilerin çalıştığı ve zaman zaman da grev yaptığı fabrikaya benzetir. Her sabah göz semavere ilişir ve semavere dalıp giderek hayaller kurar. Ali’nin annesi bir gün vefat eder. Ali çok üzülür. Annesinin yokluğunda artık semavere bakmaz olur.

Çünkü Ali için semaver annesinin hatırası olarak durmaktadır. Artık semaveri kaynatmaz. Salep içmeye başlar. Salep güğümü ile günlerini geçirir ve annesinin acısını yaşar. Bu acıyı yaşarken semavere zaman zaman gözü gider ama asla semaveri bir daha çalıştırmaz.

Salep onun acısını dindiren arkadaşı olmuştur. Güğüm, cezve ve salep artık semaverin yerini alarak yeni hayatında ona arkadaşlık etmeye başlamıştır. Fakat Ali ne kadar salebe alışmaya çalışırsa çalışsın hiçbir şey semaverin yerini tutmamaktadır.

Semaver Kitap Özeti Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.