Nüfusun kentsel ve kırsal dağılımı nedir? Kısaca Özet

Nüfusun kentsel ve kırsal dağılımı nedir? kısa özet bilgi vereceğiz.

Nüfusun Kentsel ve Kırsal Dağılımı

Türkiye, Orta Asya’dan Avrupa’ya uzanan coğrafyası ve etnik yapısıyla önemli bir ülke. Nüfusun kentsel ve kırsal dağılımının anlaşılması, Türkiye’nin yerleşim alanlarının yapısının anlaşılması için önemlidir.

Türkiye’de Nüfusun Kentsel Dağılımı

Türkiye nüfusunun büyük çoğunluğu kentlerde yaşamaktadır. Ülkenin nüfusunun yaklaşık %75’i kentlerde yaşamaktadır. Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul, yaklaşık 15 milyonluk nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya, hepsi farklı yörelerden insanların yoğun olarak yaşadığı büyük kentlerdir. Ayrıca, Konya, Adana, Gaziantep, Kayseri, Diyarbakır, Mersin ve Eskişehir gibi büyük kentler de Türkiye’de bulunmaktadır.

Türkiye’de Kırsal Nüfusun Dağılımı

Türkiye’deki kırsal nüfusun dağılımı, kentsel nüfus dağılımından çok daha düşüktür. Türkiye nüfusunun yaklaşık %25’i kırsal alanlarda yaşamaktadır. Kırsal alanlarda, Türkiye’de özellikle göçmenlerin yoğunlukta olduğu yöreler bulunmaktadır. Bu alanlarda tarımsal etkinlikler yoğun olarak devam etmektedir. Kırsal alanlarda, nüfus yoğunluğu düşük olmakla birlikte, çiftçilik, hayvancılık ve balıkçılık gibi gıda üretimi yapan tarımsal faaliyetler yoğun olarak yürütülmektedir.

Türkiye genelinde, kentsel ve kırsal alanlar arasında önemli bir nüfus dağılımı mevcuttur. Kentsel alanlarda yoğun nüfus, kırsal alanlarda ise daha düşük nüfus yoğunluğu mevcuttur. Buna rağmen, kırsal alanlardaki nüfusun önemi, tarımsal faaliyetlerinin önemi nedeniyle önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü, kırsal alanlardaki tarımsal faaliyetler, Türkiye’nin gıda ve hayvancılık üretiminden elde ettiği önemli gelirleri sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir