Nüfusun Dağılışını Etkileyen Beşeri Faktörler ve Açıklaması Kısaca

Aşağıda nüfusun dağılışını etkileyen beşeri faktörler ve açıklaması kısaca olarak ele alacağız.

Nüfusun dağılışını etkileyen etkenler ikiye ayrılır. Bunlar doğal etkenler ve beşeri etkenlerdir. Doğal etkenler coğrafyaya bağlı olan etkenlerdir. Beşeri etkenler ise beşeri faaliyetler sonucunda meydana gelen etkenler olarak bilinmektedir.

Nüfusun dağılışını etkileyen beşeri faktörler ve açıklamaları şu şekildedir:

*Sanayi: Sanayi faaliyetleri insan gücü istihdamı oluşturduğu için çalışmak ve meslek edinmek amacıyla ay da mesleği gereği sanayi alanlarında yaşamak zorunda olan insanlar nüfus dağılışını etkiler.

*Tarım: Toprağa bağlı üretimin yapılması ve tarım faaliyetlerinin süreklilik arz etmesi nüfusun dağılışını etkilemektedir.

*Ulaşım: Ulaşılabilir bölgelerde yaşamak ve zaman ve enerji tasarrufu sağlamak birinci derece olan ihtiyaçlar arasında yer aldığı için nüfus dağılışını etkiler.

*Ticaret: Ticari faaliyetler geçim kaynaklarını oluşturduğu için iş ve meslek odaklı yer değiştirme faaliyetleri nüfusun dağılışını etkiler.

*Eğitim: Eğitim ihtiyacının karşılanması için bir yerden başka bir yere gitmek durumunda olan kişiler nüfusun dağılışını etkiler.

*Sağlık: Sağlık sorunlarının azaltılması amacıyla iyi bir sağlık hizmeti almak durumunda olanlar nüfusun dağılışını etkiler.

*Güvenlik: Bölgesel ve yöresel güvenlik sorunlarının yaşanması nüfus dağılışını etkiler.

*Turizm: Turizme bağlı olan seyahatler ve istihdam fırsatları nüfus dağılışını etkiler.

*Kültür: İnsanların hayatlarına en yakın kültür seviyesi yer değiştirmelerini sağlar ve nüfus dağılışını etkiler.

*Savaş: Savaşların yıkıcı ve öldürücü etkisi nüfus dağılışını etkiler.

*Afet: Afetlerin yıkıcı ve öldürücü etkisi nüfus dağılışını etkiler.

Nüfusun Dağılışını Etkileyen Beşeri Faktörler ve Açıklaması Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir