Nüfusun cinsiyet dağılımı nedir? Kısaca Özet

Nüfusun cinsiyet dağılımı nedir? kısa özet bilgi vereceğiz.

Türkiye Nüfusun Cinsiyet Dağılımı

Türkiye nüfusunun cinsiyet dağılımı her yıl gözlenebilen bir konudur. Son yıllarda Türkiye nüfusu artışı hızlanmış durumda, ve bu artış ortalama olarak nüfusun cinsiyet dağılımını da etkilemektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun son raporlarına göre, Türkiye nüfusu 2020 yılının sonunda 84 milyonu aşmış durumda. Toplam nüfusun %51’ini kadınlar, %49’unu ise erkekler oluşturmaktadır. Nüfusun %48’ini ise 18 yaşının altındaki çocuklar oluşturmaktadır.

Kadınların dağılımına bakıldığında, toplam nüfusun %51’ini kadınlar oluşturmaktadır. Ancak, kadın nüfusu her yaş grubunda erkek nüfusundan daha yüksek oranda belirgin olarak artmaktadır.

18 yaşının altındaki nüfusun %49’unu kadınlar oluşturmaktadır. İlköğretim çağındaki nüfusun %54’ünü kadınlar oluşturmaktadır. Lise çağındaki nüfusun %55’ini kadınlar oluşturmaktadır. Üniversite çağındaki nüfusun ise %59’unu kadınlar oluşturmaktadır.

Türkiye’nin nüfusu her yıl gözlenen bir artış eğilimindedir. Son yıllarda Türkiye’de kadın çalışanların oranı her geçen gün artmaktadır. Mezuniyet oranlarındaki artış nüfusun cinsiyet dağılımını da etkilemektedir.

Son olarak, Türkiye’de nüfusun cinsiyet dağılımı hakkında şunlar söylenebilir: Toplam nüfusun %51’ini kadınlar oluşturmaktadır. 18 yaşının altındaki nüfusun %49’unu kadınlar oluşturmaktadır. İlköğretim çağındaki nüfusun %54’ünü kadınlar oluşturmaktadır. Lise çağındaki nüfusun %55’ini kadınlar oluşturmaktadır. Üniversite çağındaki nüfusun ise %59’unu kadınlar oluşturmaktadır. Bu veriler, Türkiye’de kadınların her geçen gün daha fazla eğitim almasına ve artan işgücüne bağlı olarak nüfusun cinsiyet dağılımının değiştiğini göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir