İnşaat Mühendisliği Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

İnşaat Mühendisliği tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için İnşaat Mühendisliği meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından İnşaat Mühendisliğinin geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

İnşaat Mühendisliği Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: İnşaat Mühendisliği

Puan Türü: MF-4

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: İnşaat Mühendisi

İnşaat Mühendisliği, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek yetişmiş insan gücünün oluşmasında önemli bir açığı kapatan bir bölümdür. Bölümün amacı mühendislik hizmetlerinin yerine getirilmesinde yeterli teknik bilgi ve birikim sahibi kişilerin istihdam edilmesine imkan sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

İnşaat Mühendisliği mezunları inşaat mühendisi olarak kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör kurum ve kuruluşlarında, kendi açtıkları mühendislik firmaların çalışma imkanı bularak iş sahibi olabilirler. Maaşlar ortalama seviyenin üstünde olmakla beraber çalışma hacmine göre de değişmektedir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

İnşaat Mühendisliği programında temel bilimler ev teknik bilimler ağırlıklı olarak fizik, matematik, statik, istatistik, temel çizim, teknik resim alanında verilmektedir. Dersler teorik ve uygulamalı olarak okutulmaktadır. Bölümde hazırlık ve staj imkanı mevcuttur.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

İnşaat Mühendisliği, mesleki açıdan en revaçta olan mesleklerden biri olarak sektörünün sürekli gelişim ve büyüme içinde olması hasebiyle konumunu koruyarak varlığını da sürdürmektedir. Gelecek on yıl içinde de en çok tercih edilen ve terviç edilen mesleklerden biri olacaktır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

İnşaat Mühendisliği mezunlarının mesleklerini icra ederken sahip olmaları gereken özellikler, araştırmacı olmaları, dikkatli olmaları, temel bilimlere ilgili olmaları, teknik düşünce yetisine sahip olmaları, takım çalışmasına uyumlu olmaları şeklinde sıralanabilir.

İnşaat Mühendisliği dersleri nelerdir, İnşaat Mühendisliği puan türü ve özellikleri, İnşaat Mühendisliğini seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, İnşaat Mühendisliği iş olanakları maaşları durumu nasıl, İnşaat Mühendisliği geleceği iş bulma durumu İnşaat Mühendisliği tercih edilir mi ve İnşaat Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

İnşaat Mühendisliği Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir