Hukukun Üstünlüğü ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda hukukun üstünlüğü ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Hukuk, hakların ve yasakların gerçekleştirilmesi anlamına gelmektedir. Hukuk, insanların yasalar önünde eşit olarak haklardan yararlanması ve yasaklara maruz kalması anlamına gelmektedir. Hukukun üstünlüğü kavramı demokratik olan toplumlarda demokratik kazanımlar kapsamında meydana gelmektedir.

Hukukun üstünlüğü, hakların üstünlüğü anlamına gelmektedir. İnsani değerlerin ve toplumsal gerekliliklerin bireylerin kazanımlarından önce gelmesi ve adalet anlayışının herkes için olması hukukun üstünlüğünün önemini ortaya koymaktadır.

Hukukun üstünlüğünü korumak, bağımsız ve tarafsız olan mahkemelerin elinde bulunmaktadır. Milli egemenlik şartlarının uygulandığı bir toplumda hukukun üstünlüğü ön plana çıkmaktadır. Hukukun üstünlüğünün korunması insanlara da bireysel sorumluluklar yüklemektedir.

Hukuk insanların sosyal ve aile hayatını düzenler. Hukukun üstünlüğü de özgürlüklerin korunması, özel hayatın gizliliği, mahremiyet, masuniyet gibi değerlerin yaşanmasını sağlamaktadır. Haksızlıklara ve cürüm teşkil eden fiillere karşı mücadele etmek için hukukun üstünlüğüne dikkat etmek gerekir.

Haklar, insanların birlik ve beraberlik içinde yaşaması, barış ve huzur ortamının korunması ve kurulması için gereklidir. Hakların korunması insanların sosyal ve manevi değerlere sahip olması alamına da gelmektedir.

Günlük hayatımızın haklar bakımından korunması ve hakların yerli yerinde uygulanması, elde edilmesi için hukukun üstünlüğüne herkes riayet etmek zorundadır. Hukukun üstünlüğünün korunması için toplumsal sorumlulukların yerine getirilmesi ve bireysel sorumlulukların da yerine getirilmesi gerekir.

Hukukun Üstünlüğü ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

4 yorum

  1. Asi kız Yanıtla

    Omegat
    TEK KELİMEYLE BAYILDIM
    🐸🐸🌞🌞🌚🌚🌝🌝🌜🌜🌛🌛😍😍

  2. HUKUKÇU Yanıtla

    Admin tam bir hukukla alakalı bir 100 üzerinden 1000 verilebilecek puan harikasınız daha devamını bekliyoruz bir hukukçu olarak!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir