Fizik Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Fizik Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Fizik Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Fizik Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Fizik Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Fizik

Puan Türü: MF-2

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Uzman

Fizik Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında bulunan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek alanında yetişmiş insan gücünün oluşmasında etkili olmaktadır. Bölümün amacı alanında yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip kişilerin istihdam edilmesine imkan sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

Fizik Bölümü mezunları fizik alanında araştırma ve inceleme yapacak yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip olup akademisyen olarak, araştırma görevlisi olarak, yüksek fizik çalışmalarında uzman olarak görev alabilirler. Formasyon alarak öğretmenlik yapabilirler. Kişiler araştırma yeterliliklerine sahip olarak alanın gelişmesinde yetkin kişilerdir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Fizik Bölümü’nde ağırlıklı olarak temel bilimler fizik etrafında okutulmaktadır. Fizik, Fizik’te özel konular, modern fizik, Kuantum fiziği, termodinamik, akışkanlar mekaniği dersler okutulmaktadır. Laboratuvar dersleri de genel fizik alanında verilmektedir. Dersler teorik ve uygulamalı şekildedir.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Fizik Bölümü, gelecek vaat eden bölümlerin başında gelmesine rağmen tercih edilmediğinden devam konusunda sıkıntılar yaşandığı bir bölümdür. Bu nedenle mezunlar farklı mesleklere yönelse de fizik alanında akademisyen ihtiyacı bulunmaktadır. Gelecekte de durağan da olsa bu ihtiyaç var olacaktır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Fizik Bölümü mezunlarının uzman olarak mesleklerini icra ederken sahip olması gereken özellikler, sabırlı olmaları, dikkatli olmaları, araştırmacı olmaları, meraklı olmaları, bilime ilgi duymaları, planlı olmaları, düzenli olmaları, takım çalışmasına uyumlu olmaları şeklinde sıralanabilir.

Fizik Bölümü dersleri nelerdir, Fizik Bölümü puan türü ve özellikleri, Fizik Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Fizik Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Fizik Bölümü geleceği iş bulma durumu Fizik Bölümü tercih edilir mi ve Fizik Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Fizik Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir