Et ve Ürünleri Teknolojisi Başarı Sıralaması 2018 2019 Taban Puanları

Et ve Ürünleri Teknolojisi taban puanları 2018 2019 tablosu ile yine tercihlerde adaylara yardımcı olacak Et ve Ürünleri Teknolojisi başarı sıralaması 2018 verileri sayfamızda. 2019 YKS sonrası tercih yapacak olan adaylar aşağıdaki 2 yıllık Et ve Ürünleri Teknolojisi bölümleri başarı sıralamaları ile puanları kullanabilirler.

Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve önlisans seviyesinde öğrenim vererek YGS-6 puan türünde öğrenci kabul eden bölümdür. Ülkemizde Uludağ ve Bandırma Üniversiteleri’nde bulunmaktadır. Bölümde et endüstrisi alanında teknik destek sağlayabilecek ara eleman insan gücünün karşılanması hedeflenir. Bölümde teknik bilimler alanında dersler okutulur.

Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü mezunları tekniker unvanı alarak özel sektörde gıda endüstrisinde çeşitli fabrikalarda, kamu kurum ve kuruluşlarında gıda endüstrisinde üretim aşamalarında gerekli teknik desteği sağlayacak ara eleman olarak çalışma imkanı bulabilir, iş sahibi olabilirler. Maaşlar ortalama seviyededir. Kişilerden beklenen yeterli teknik bilgiye sahip olmalarıdır.

Et ve Ürünleri Teknolojisi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2018 2019

Üniversite Adı Yıl Fakülte Bölüm Puan Türü Genel Kont. En Küçük Puan
BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (BALIKESİR) 2018 Bandırma MeslekYüksekokulu Et ve Ürünleri Teknolojisi TYT 20 189.51319
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ 2018 Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Et ve ÜrünleriTeknolojisi TYT 45 192.90799
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ 2018 Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Et ve ÜrünleriTeknolojisi (KKTC Uyruklu) TYT 1

Et ve Ürünleri Teknolojisi Başarı Sırası İle Taban Puanları Hakkında Soru ve Yorumlarınızı Aşağıdan Yazabilirsiniz.

1 Yorum

  1. banu Yanıtla

    Et ve Ürünleri Teknolojisi Bursa Uludağ Üniversitesi taban puanı ve başarı sıralamasını da öğrenmemiz mümkün mü ? Araştırdım ama bulamadım tercih için bunu bilmem şart…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir