Dilimizi Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Aşağıda dilimizi korumak için ne yapmalıyız kısaca olarak ele alacağız.

Türkçe, en kıymetli değerlerimizden biridir. Dilimizi geliştirmek ve kullanımını güzel bir şekilde gerçekleştirmek için bireysel ve toplumsal sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerekmektedir. Dilimizi korumak için özellikle yabancı dil istilasına izin vermemiz gerekir.

Bir dile giren yeni kelimeler yeni bir anlam kazanarak kullanılıyorsa artık ikinci dilin mülkü haline gelmiştir. Eğer bir dil alındığı dildeki anlamıyla yeni dilde kullanılmaya devam ederse o zaman dil bozulmuş olur.

Bu nedenle yabancı dillerin etkisini azaltmak için kelimelerin anlamlarını doğru belirlemeli ve kullanımında yaygınlaşmasını sağlayacak yayınlar yapılmalıdır.

Dilin gelişmesini sağlamak edebi ürünlerin geliştirilmesi ve basılmasını kolaylaştırmak ile olmaktadır. Bu nedenle bir ülkede edebi üretim ne kadar fazlaysa o kadar dil korunmaktadır. Dilimizi korumak için sanat ve edebiyat alanında yeni neslin de yönlendirilmesi gerekmektedir.

Dil, milletin değerleri arasında kültür değerlerinden biridir. Dilin korunması milli ve manevi değerlerin korunması anlamına gelmektedir. Mili ve manevi değerlerin korunması ve yeni nesillere aktarılması için dilin korunması gerekir.

Dili korumak için her yıl düzenli olarak dil kurultay ve çalıştayları yapılmaktadır. Bunun için komisyonlar kurulmakta ve yeni kelimelerin anlamları belirlenmekte ve genel sözlük kullanımları gündeme gelmektedir. Sözlük kullanımının geliştirilmesi de dilin korunması için son derece gereklidir.

Dilimizi Korumak İçin Ne Yapmalıyız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir