Atasözleriyle İlgili Kısa Paragraflar

Aşağıda atasözleriyle ilgili kısa paragraflar kısaca olarak ele alacağız.

*Damlaya damlaya göl olur.:

İnsanlar hayatlarında birikim yapmak için doğru karar vermek zorunda olduklarının farkına varırlar. Böylece doğru zaman ve doğru yeri bekleyerek fırsatları değerlendirmeye çalışırlar. Bu nedenle de hayata bir yerden başlamak gerektiğinin kanaatini taşırlar. Böylece yatırım yapmak için birikim yapmanın gerekliliğini kavrarlar. Az çok demeden maddi olarak kenara para, değerli eşya ayrımı yaparlar. Bu birikim zamanla azar azar çok olur ve damlaya damlaya göl olur.

*Ayağını yorganına göre uzat.:

İnsanların hayatlarınca yaptıkları harcamalar maddi açıdan önemli bir yere sahiptir. Özellikle aile olduktan sonra bireylerin sorumlulukları arttığı için harcamaların daha dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. O zaman da devreye tasarruf etme ihtiyacı girer. Kişinin elindekine göre hareket ederek gerekli ve yeterli harcamalar yapması ve geleceği düşünerek hareket etmesi tasarrufu sağlar. Bu da ayağını yorganına göre uzatmak anlamına gelir.

*Komşu komşunun külüne muhtaçtır.:

Toplum hayatında insanların bir arada yaşamaları sosyal ilişkiler kurmalarını gerektirir. Bu nedenle özellikle aileler arasında komşuluk ilişkileri kurulur. Komşular, dayanışma, paylaşma, yardımlaşma için vardır. En zor zamanların üstesinden gelmek, mutlu anların süresini uzatmak komşuluk ilişkileri ile mümkün olmaktadır. Komşu komşudan yardım alabildiği sürece hayatına devam eder. Bu da komşu komşunun külüne muhtaçtır, gerçeğine uygundur.

Atasözleriyle İlgili Kısa Paragraflar Hakkında Yorumlarınız Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir