Ebelik Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Ebelik Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Ebelik Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Ebelik Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Ebelik Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Ebelik

Puan Türü: MF-3

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Ebe

Ebelik Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek alanında yetişmiş insan gücünün oluşmasında etkili olan bir bölümdür. Bölümün amacı yetişmiş ve yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip kişilerin istihdam edilmesine imkan sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

Ebelik Bölümü mezunları ebe olarak sağlık kurum ve kuruluşlarının ameliyathanelerinde kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör sağlık kurumlarında, polikliniklerde, tıp merkezlerinde çalışma imkanı bularak iş sahibi olabilirler. Sağlık hizmetlerinin gerçekleşmesinde ve doğumların gerçekleşmesinde görev alırlar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Ebelik Bölümü’nde sağlık ve biyoloji alanında müdahale, müşahede, uygulama, tedavi, terapi dersleri verilmektedir. Bu nedenle temel bilimler ve sosyal bilimler ağırlıklı olarak dersler okutulmaktadır. Bölümde teorik ve uygulamalı dersler bulunmaktadır. Bu da staj olarak mevcuttur.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Ebelik Bölümü, doğum yöntemlerinin gelişmesi ve sağlık teknolojisinin de gelişmesiyle geri planda kalsa da insan gücünün karşılanmasında mesleki olarak önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle meslek olarak da uzun yıllar varlığını koruyacaktır. Mesleğin gelecek on yılında durağan da olsa varlığını koruması beklenmektedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Ebelik Bölümü mezunlarının ebe olarak sahip olması gereken özellikler, sağlık hizmetleri alanında yeterli bilgi ve beceriye sahip olmaları, sabırlı olmaları, dikkatli olmaları, sosyal ilişkilerde iyi olmaları şeklinde sıralanabilir.

Ebelik Bölümü dersleri nelerdir, Ebelik Bölümü puan türü ve özellikleri, Ebelik Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Ebelik Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Ebelik Bölümü geleceği iş bulma durumu Ebelik Bölümü tercih edilir mi ve Ebelik Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Ebelik Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.