Zootekni Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Zootekni Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Zootekni Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Zootekni Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Zootekni Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Zootekni

Puan Türü: MF-2

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Uzman

Zootekni Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek yetişmiş insan gücünün karşılanmasında etkili olan bir bölümdür. Bölümün amacı alanında uzman kişilerin istihdam edilmesine imkan sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

Zootekni Bölümü mezunlarının kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör kurum ve kuruluşlarında ya da kendi kurdukları çiftlik veya tesislerde hayvancılık faaliyetlerinin gerçekleşmesinde gerekli desteklerin oluşması için yeter bilgi, birikim ve beceriye sahip olarak çalışma imkanı bulup iş sahibi olabilirler. Maaşlar iş yükü ve çalışma hacmine göre değişmektedir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Zootekni Bölümü’nde temel bilimler alanında biyoloji ağırlıklı olarak dersler teorik ve uygulamalı bir şekilde verilmektedir. Biyoloji, genetik, anatomi, biyoçeşitlilik, mikrobiyoloji, kimya, fizik alanlarında matematik de dahil olmak üzere teorik dersler okutulmaktadır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Zootekni, mesleki olarak hayvancılık faaliyetlerinin gelişmesinde önemli bir ihtiyacı karşılayarak istihdam alanlarının oluşmasında etkili olmaktadır. Gelecek on yıl içinde de sektörel yatırımların gerçekleşmesiyle daha önemli bir konuma yükselmesi ön görülmektedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Zootekni Bölümü mezunlarının mesleklerini icra ederken sahip olmaları gereken özellikler, araştırmacı olmaları, meraklı olmaları, sabırlı ve dikkatli olmaları, planlı ve düzenli olmaları, hayvanları sevmeleri, takım çalışmasına uyumlu olmaları şeklinde sıralanabilir.

Zootekni Bölümü dersleri nelerdir, Zootekni Bölümü puan türü ve özellikleri, Zootekni Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Zootekni Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Zootekni Bölümü geleceği iş bulma durumu Zootekni Bölümü tercih edilir mi ve Zootekni Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Zootekni Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.