Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği

Puan Türü: TM-1

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: İşletmeci

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek yetişmiş insan gücünün karşılanmasında etkili olan bir bölümdür. Bölümün amacı alanında uzman kişilerin istihdam edilmesine imkan sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümü mezunlarının yiyecek ve içecek üretim, dağıtım ve kalite kontrol işlemlerinin yerine getirilmesinde düzenleme ve planlama ihtiyaçlarının giderilmesinde çeşitli özel sektör kurum ve kuruluşlarında ya da kendi işlerinde görev alarak iş sahibi olabilirler. Maaşlar iş yükü ve çalışma hacmine göre değişmektedir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü’nde temel bilimler alanında dersler verilmektedir. Bilgisayar teknolojileri, matematik, istatistik, işletmecilik, yiyecek ve içecek işletmeciliği alanında teorik ve uygulamalı dersler verilmektedir. Bölümde staj imkanı da bulunmaktadır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği, mesleki olarak yiyecek ve içecek düzenlenmesi ve planlanmasında önemli bir istihdam alanı oluşturarak büyüme ve gelişmenin sağlanmasında önemli bir açığı kapatmaktadır. Gelecek on yıl içinde de sektörel yatırımların gerçekleşmesiyle daha iyi bir konuma gelecektir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü mezunlarının mesleklerini icra ederken sahip olmaları gereken özellikler, araştırmacı olmaları, takım çalışmasına uyumlu olmaları, planlı ve düzenli olmaları, alanında bilgili olmaları, özverili ve üretken olmaları şeklinde sıralanabilir.

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü dersleri nelerdir, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü puan türü ve özellikleri, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü geleceği iş bulma durumu Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü tercih edilir mi ve Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.