Türkoloji Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Türkoloji Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Türkoloji Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Türkoloji Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Türkoloji Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Türkoloji

Puan Türü: TS-2

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Türkolog

Türkoloji Bölümü, Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi öğrenim programında bulunan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek yetişmiş insan gücünün karşılanmasında etkili olan bir bölümdür. Bölümün amacı alanında uzman kişilerin istihdam edilmesine imkan sağlamaktadır.

Çalışma Alanları:

Türkoloji Bölümü mezunlarının yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip olarak akademik çalışmalar yapmak, kültür ve medeniyet araştırmaları yapmak, tarih ve felsefe yorumlamalarında söz sahibi olmak gibi hizmetlerin gerçekleşmesinde çalışma imkanı bularak iş sahibi olabilirler. Maaşlar iş yükü ve çalışma hacmine göre değişmektedir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Türkoloji Bölümü’nde Türk Tarihi, Türk Siyasi ve Sosyal Tarihi, Kültür ve Medeniyet Araştırmaları, Türk Kültür Varlıkları, Türk Kültürü, Türk Sosyolojisi, Türk Psikolojisi, Türk Felsefesi, Türk Savaş Sanatı gibi dersler verilmektedir. Dersler daha çok teorik ve sosyal bilimler alanından verilmektedir.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Türkoloji mesleki olarak Türkologlar yetiştirmektedir. Böylece kültür ve medeniyet çalışmaları akademik değer kazanmakta ve kültür faaliyetlerinin gerçekleşmesi ve gelişmesi alanında yapılan araştırmalar değer kazanmaktadır. Gelecek on yıl içinde de bu çalışmaların artması beklenmektedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Türkoloji Bölümü mezunlarının mesleklerini icra ederken sahip olmaları gereken özellikler, araştırmacı olmaları, meraklı olmaları, sürekli okuma alışkanlıklarına sahip olmaları, düzenli ve planlı olmaları, takım çalışmasına uyumlu olmaları, lider ruhlu olmaları şeklinde sıralanabilir.

Türkoloji Bölümü dersleri nelerdir, Türkoloji Bölümü puan türü ve özellikleri, Türkoloji Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Türkoloji Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Türkoloji Bölümü geleceği iş bulma durumu Türkoloji Bölümü tercih edilir mi ve Türkoloji Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Türkoloji Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.