Sosyoloji Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Sosyoloji Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Sosyoloji Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Sosyoloji Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Sosyoloji Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Sosyoloji

Puan Türü: TM-3

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Sosyolog

Sosyoloji Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek yetişmiş insan gücünün karşılanmasında önemli bir açığı kapatmaktadır. Bölümün amacı alanında uzman kişilerin istihdam edilmesine imkan sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

Sosyoloji Bölümü mezunları akademik çalışma yapmak için gerekli araştırma ve incelemelerin gerçekleşmesinde üniversitelerde görev alabilirler, siyasette, bürokraside, diplomaside müşavir olarak bulunabilirler, medya ve toplum alanlarında müşavirlik yapabilirler. Maaşlar ortalama seviyededir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Sosyoloji Bölümü’nde, sosyolojiye giriş, sosyal bilimlerde temel kavramlar, sosyolojide araştırma yöntemleri, sosyal politika, psikoloji, sembolik mantık, Türk siyasal tarihi alanında dersler verilmektedir. Dersler mesleki eğilim amaçlıdır. Dersler teorik olarak işlenmektedir.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Sosyoloji alanında önemli ölçüde sosyologların yetişmesi sağlanarak sosyal bilimlerde devlet, hükümet ve millet olarak bir gelişmenin yaşanması, sosyal sorunların çözülmesinde önemli planlama ihtiyaçlarının karşılanması söz konusudur. Gelecek on yıl içinde de bu durumun daha da gelişmesi beklenmektedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Sosyoloji Bölümü mezunlarının mesleklerini icra ederken sahip olmaları gereken özellikler, araştırmacı olmaları, dikkatli olmaları, planlı olmaları, düzenli olmaları, sürekli okuma alışkanlıklarının olması, gündemi takip edebilmeleri şeklinde sıralanabilir. Sosyoloji, sosyologların yetişmesinde önemli bir yere sahip olarak akademide ve alanda gelişmelerin yaşanmasını sağlar.

Sosyoloji Bölümü dersleri nelerdir, Sosyoloji Bölümü puan türü ve özellikleri, Sosyoloji Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Sosyoloji Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Sosyoloji Bölümü geleceği iş bulma durumu Sosyoloji Bölümü tercih edilir mi ve Sosyoloji Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Sosyoloji Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir