Psikoloji Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Psikoloji Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Psikoloji Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Psikoloji Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Psikoloji Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Psikoloji

Puan Türü: TM-3

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Psikolog

Psikoloji Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek yetişmiş insan gücünün karşılanmasında önemli bir etkisi olan bölümdür. Bölümün amacı alanında uzman kişilerin istihdam edilmesine imkan sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

Psikoloji Bölümü mezunları sağlık kurumlarında kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör kurum ve kuruluşlarında, hastanelerde, tıp merkezlerinde, polikliniklerde çalışma imkanı bulabilirler. Formasyon alarak öğretmenlik hizmetlerinde psikoloji alanında ya da rehberlik servislerinde görev yapabilirler. Maaşlar ortalama seviyededir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Psikoloji Bölümü’nde okutulan dersler sosyal bilimler alanında yer alan derslerdir. Sosyal bilimler, sağlık bilimleri, iletişim bilimleri alanında teorik ve uygulamalı dersler okutulmaktadır. Psikoloji alanında farklı disiplinlere ait psikoloji türleri de teorik olarak verilmektedir.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Psikoloji, sağlık hizmetleri alanında bulunan bir meslek olarak sürekli ihtiyacın olduğu ve muhatabının insan olduğu bir alan olarak gelişim göstermesi beklenen alanlardan biridir. Gelecek on yıl içinde insanların psikoloji alanına daha çok ihtiyaç duyarak eğitim ve sağlık alanlarında destek alabilmesi söz konusudur.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Psikoloji Bölümü mezunlarının mesleklerini icra ederken sahip olmaları gereken özellikler, sabırlı olmaları, dikkatli olmaları, planlı olmaları, düzenli olmaları, sosyal ilişkilerinin iyi olması, halkla ilişkilerinin iyi olması, acil durumları yönetebilmeleri, kriz anlarını yönetebilmeleri şeklinde sıralanabilir.

Psikoloji Bölümü dersleri nelerdir, Psikoloji Bölümü puan türü ve özellikleri, Psikoloji Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Psikoloji Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Psikoloji Bölümü geleceği iş bulma durumu Psikoloji Bölümü tercih edilir mi ve Psikoloji Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Psikoloji Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir