Maliye Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Maliye Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Maliye Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Maliye Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Maliye Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Maliye

Puan Türü: TM-4

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Maliyeci

Maliye Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında bulunan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek yetişmiş insan gücü oluşmasında etkili olan bir bölümdür. Bölümün amacı alanında uzman kişilerin istihdam edilmesine imkan sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

Maliye Bölümü mezunları mali müşavir olarak kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör kurum ve kuruluşlarında, kendi açtıkları ofislerinde çalışma imkanı bularak iş sahibi olabilirler. Maliye alanında uzman kişiler olarak gerekli desteğin sağlanmasında yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip olup iş yükünü karşılayabilirler. Maaşlar iş yükü ve çalışma hacmine göre değişmektedir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Maliye Bölümü programında ekonomi, finans, işletme, maliye, temel hukuk kavramları, ticari hukuk, maliye hukuku, vergi hukuku gibi dersler de okutulmaktadır. Bölümde dersler teorik olarak verilmektedir. Derslerin bu nedenle mesleki eğilim yönüyle önemi çok büyüktür.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Maliye, mesleki olarak ekonomik gelişme ve kalkınmanın oluşmasında devletin ve milletin istikrar ve refah içinde olmasında gerekli kanuni düzenlemeleri takip eden bir alan olarak hizmet vermektedir. Bu nedenle bir ihtiyacı karşılamaktadır. Gelecek on yıl içinde de bu konumunu korumaya devam edecektir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Maliye Bölümü mezunlarının mesleklerini icra ederken sahip olmaları gereken özellikler, dürüst olmaları, adil olmaları, planlı olmaları, düzenli ve dikkatli olmaları, takım çalışmasına uyumlu olmaları, matematik ile aralarının iyi olması şeklinde sıralanabilir.

Maliye Bölümü dersleri nelerdir, Maliye Bölümü puan türü ve özellikleri, Maliye Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Maliye Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Maliye Bölümü geleceği iş bulma durumu Maliye Bölümü tercih edilir mi ve Maliye Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Maliye Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir