Maden Mühendisliği Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Maden Mühendisliği tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Maden Mühendisliği meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Maden Mühendisliğinin geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Maden Mühendisliği Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Maden Mühendisliği

Puan Türü: MF-4

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Maden Mühendisi

Maden Mühendisliği, üniversitelerin öğrenim programında bulunan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek yetişmiş insan gücünün oluşmasında etkili olan bir bölümdür. Bölümün amacı alanında uzman kişilerin mühendislik hizmetlerini yerine getirmek amacıyla istihdam edilmesine imkan sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

Maden Mühendisliği mezunları maden mühendisi olarak kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör kurum ve kuruluşlarında maden arama, araştırma, çıkarma, imal etme, işleme aşamalarında gerekli teknik desteğin sağlanmasında mühendislik hizmetlerini gerçekleştirerek çalışma imkanı bulup iş sahibi olabilirler. Maaşlar ortalama seviyenin üstündedir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Maden Mühendisliği programında temel bilimler ve teknik bilimler okutulmaktadır. Dersler teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir. Uygulama dersleri laboratuvar ve staj imkanı olarak düzenlenmiştir. Fizik, kimya, matematik ağırlıklı temel bilim dersleri okutulmaktadır. Termodinamik, organik kimya, cevher araştırma yöntemleri gibi dersler vardır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Maden Mühendisliği, yerli sermayenin oluşmasında, enerji kaynaklarının açığa çıkmasında ve işlenmesinde önemli bir mühendislik alanı olarak hizmet vermektedir. Bu nedenle mesleki olarak en çok ihtiyaç duyulan alandır. Gelecek on yıl içinde de daha da revaçta olması beklenmektedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Maden Mühendisliği mezunlarının mesleklerini icra ederken sahip olmaları gereken özellikler, araştırmacı olmaları, meraklı olmaları, düzenli ve planlı olmaları, teknik beceriye sahip olmaları, takım çalışmasına uyumlu olmaları, kriz anlarını yönetebilmeleri şeklinde sıralanabilir.

Maden Mühendisliği dersleri nelerdir, Maden Mühendisliği puan türü ve özellikleri, Maden Mühendisliğini seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Maden Mühendisliği iş olanakları maaşları durumu nasıl, Maden Mühendisliği geleceği iş bulma durumu Maden Mühendisliği tercih edilir mi ve Maden Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Maden Mühendisliği Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir