Ekonomi Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Ekonomi Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Ekonomi Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Ekonomi Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Ekonomi Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Ekonomi

Puan Türü: TM-1

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Uzman

Ekonomi Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında bulunan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek alanında yetişmiş insan gücünün karşılanmasında etkili olan bir bölümdür. Bölümün amacı yetişmiş insan gücünün karşılanmasını sağlamak ve yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip kişilerin istihdam edilmesinde imkan oluşturmaktır.

Çalışma Alanları:

Ekonomi Bölümü mezunları ekonomi uzmanı olarak kamu kurum ve kuruluşlarında bakanlıklarda, müdürlüklerde, yerel yönetimlerde çalışma imkanı bulabilirler. Özel sektörde ticari faaliyetlerin olduğu kapsamlı alanlarda dış ve iç ticaret gerçekleştiren şirketlerin bünyelerinde uzman olarak yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip olup çalışabilirler.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Ekonomi Bölümü’nde okutulan dersler temel bilimler, mesleki eğilim dersleri, alan dersleri, üniversite ortak dersleri olarak şekillenmektedir. Ekonomi, muhasebe, işletme, temel hukuk, finans alanında dersler teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Ekonomi Bölümü, ülkemizde yapılan ekonomik kalkınma faaliyetlerinin özel ve kamu sektörlerini doğrudan etkilemesi neticesinde önemli bir yere sahip olarak meslek alanı oluşturmaktadır. Bu da mesleğin revaçta olmasını sağlamaktadır. Gelecek on yıl içinde de bu önemini durağan da olsa koruması beklenmektedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Ekonomi Bölümü mezunlarının ekonomi uzmanı olarak mesleklerini icra ederken sahip olmaları gereken özellikler, sabırlı olmaları, dikkatli olmaları, analitik düşünce yetisine sahip olmaları, piyasa analizini yapabilmeleri, yatırı alanlarıyla ilgili olmaları, mesleki yeterliliklere sahip olmaları şeklinde sıralanabilir.

Ekonomi Bölümü dersleri nelerdir, Ekonomi Bölümü puan türü ve özellikleri, Ekonomi Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Ekonomi Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Ekonomi Bölümü geleceği iş bulma durumu Ekonomi Bölümü tercih edilir mi ve Ekonomi Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Ekonomi Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.