Ekonometri Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Ekonometri Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Ekonometri Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Ekonometri Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Ekonometri

Puan Türü: TM-1

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Ekonometrist

Ekonometri Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında yer alan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek alanında yetişmiş insan gücünün karşılanmasında etkili olan bir bölümdür. Bölümün amacı yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip kişilerin yetişmesinde ve istihdam edilmesinde imkan oluşturmaktır.

Çalışma Alanları:

Ekonometri Bölümü mezunları, ekonometrist olarak kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör kurum ve kuruluşlarında ekonomi ve finans alanlarında çeşitli aşamalarda araştırma, inceleme yeterliliklerine sahip olarak görev alıp çalışma imkanı bularak iş sahibi olabilirler.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Programda okutulan dersler temel bilimler, sosyal bilimler, ekonomi bilimleri alanındaki disiplinlerden oluşmaktadır. Ekonomi, finans, işletme, analiz, istatistik, temel hukuk kavramları, işletme hukuku gibi dersler verilmektedir. Muhasebe, muamele alanında uygulamalı dersler de verilmektedir.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Ekonometristler, ekonometri alanında mesleki yeterlilik olarak mesleğin gelişmesinde birinci derecede etkilidir. Ülkemizin ekonomik kalkınma atılımları, siyasetleri kısa, orta ve uzun vadeli olarak bütün sektörleri etkilediğinden mesleği de doğrudan etkilemektedir. Ekonomik kalkınma için meslek gelecek vaat etmektedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Ekonometri Bölümü mezunlarının, ekonometrist olarak sahip olması gereken özellikler, sabırlı olmaları, dikkatli olmaları, analitik düşünce yetisine sahip olmaları, piyasa analizi yapabilmeleri, yatırım alanlarını tanıyabilmeleri şeklinde sıralanabilir. Böylece mesleklerini daha iyi icra edebilirler.

Ekonometri Bölümü dersleri nelerdir, Ekonometri Bölümü puan türü ve özellikleri, Ekonometri Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Ekonometri Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Ekonometri Bölümü geleceği iş bulma durumu Ekonometri Bölümü tercih edilir mi ve Ekonometri Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Ekonometri Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.