Coğrafya Öğretmenliği Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Coğrafya Öğretmenliği tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Coğrafya Öğretmenliği meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Coğrafya Öğretmenliğinin geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Coğrafya Öğretmenliği Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Coğrafya Öğretmenliği

Puan Türü: TS-1

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Coğrafya Öğretmeni

Coğrafya Öğretmenliği, üniversitelerin öğrenim programında bulunan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek alanında yetişmiş insan gücünün oluşmasını sağlayıp öğretmenlik alanında eğitim ve öğretim hizmetleri gerçekleştirebilecek kişilerin yetişmesini sağlar. Bölümün amacı yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip öğretmenler mezun vermektedir.

Çalışma Alanları:

Coğrafya Öğretmenliği mezunları, ortaöğretim eğitim kurumlarında kamu kurum ve kuruluşlarında KPSS puanı ile atanarak, özel sektör kurumlarında sözleşme ile anlaşma sağlayarak lise seviyesinde öğretmenli hizmetleri verebilirler. Eğitim ve öğretimin gelişmesinde katkı sunabilirler.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Coğrafya Öğretmenliği programında okutulan dersler, sosyal bilimler, alan bilgisi, formasyon, üniversite ortak dersleri şeklindedir. Coğrafya, tarih, psikoloji, sosyoloji derslerinin yanı sıra uygulamalı olarak öğretmenlik staj dersleri verilmektedir.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Coğrafya Öğretmenliği, sürekli artan ülke nüfusu karşısında eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sürmesi için gerekli olan bir bölüm olarak mesleğin de cazip olmasını sağlamaktadır. Öğretmenlik revaç olan ve sürekli tercih edilen mesleklerden biri olarak günümüzde ortalamanın üstünde kazandırmaktadır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Coğrafya Öğretmenliği mezunlarının öğretmen olarak sahip olması gereken özellikler, sabırlı olmaları, dikkatli olmaları, üretken olmaları, takım çalışmasına uyumlu olmaları, donanımlı olmaları, merhametli, şefkatli, insaflı ve vicdanlı olmaları şeklinde sırlanabilir. Böylece daha kolay öğretmenlik yaparlar.

Coğrafya Öğretmenliği dersleri nelerdir, Coğrafya Öğretmenliği puan türü ve özellikleri, Coğrafya Öğretmenliğini seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Coğrafya Öğretmenliği iş olanakları maaşları durumu nasıl, Coğrafya Öğretmenliği geleceği iş bulma durumu Coğrafya Öğretmenliği tercih edilir mi ve Coğrafya Öğretmenliği mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Coğrafya Öğretmenliği Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.