Coğrafya Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Coğrafya Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Coğrafya Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Coğrafya Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Coğrafya Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Coğrafya Bölümü

Puan Türü: TS-1

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Uzman

Coğrafya Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında bulunan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek alanında yetişmiş insan gücünün oluşmasında etkili olan bir bölümdür. Bölümün amacı coğrafya alanında yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip kişilerin araştırma ve inceleme yapmasını sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

Coğrafya Bölümü mezunları uzman kişiler olarak gerekli araştırma ve incelemelerin yapılasında kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör kurumlarında araştırma ve inceleme alanlarında yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip olarak iş sahibi olabilirler. Formasyon alarak ortaöğretim kurumlarında kamuda ve özel sektörde öğretmenlik hizmetleri verebilirler.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Coğrafya Bölümü’nde okutulan dersler sosyal bilimler ağırlıklı olarak şekillenmektedir. Coğrafya, tarih, yer bilimi, topografya, meteoroloji, demografya, harita bilimleri gibi dersler de okutulmaktadır. Ayrıca jeomorfoloji, jeoloji gibi bilim dersleri de bulunmaktadır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Coğrafya Bölümü, araştırma ve inceleme alanlarında sosyal bir kalkınma oluşturduğu için ülke nüfuslarının ve iklimlerinin her an değişiyor olması hasebiyle önemini arttırmaktadır. Öğretmenlik hizmetlerinde de önemli bir yere sahiptir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Coğrafya Bölümü mezunlarının uzman olarak mesleklerini icra ederken sahip olması gereken özellikler, sabırlı olmaları, dikkatli olmaları, takım çalışmasına uyumlu olmaları, sosyal bilimleri sevmeleri şeklinde sıralanabilir. Böylece daha kolay adapte olarak meslek sahibi olabilirler.

Coğrafya Bölümü dersleri nelerdir, Coğrafya Bölümü puan türü ve özellikleri, Coğrafya Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Coğrafya Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Coğrafya Bölümü geleceği iş bulma durumu Coğrafya Bölümü tercih edilir mi ve Coğrafya Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Coğrafya Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir