Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Bilgi ve Belge Yönetimi

Puan Türü: TM-3

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Uzman

Bilgi ve Belge Yönetimi, üniversitelerin öğrenim programında bulunan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek yetişmiş insan gücünün karşılanmasında önemli bir rol oynayan bölümdür. Bölümün amacı kütüphanecilik, arşiv, müze alanlarında eser inceleme, tasnif etme, planlama aşamalarında gerekli insan gücünün karşılanmasını sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü mezunları, planlama, programlama, düzenleme, proje gerçekleştirme, araştırma yapma yeterliliklerine sahip olarak kütüphanelerde, arşivlerde, müzelerde, kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör kurumlarında atanarak ya da sözleşmeli olarak iş sahibi olabilirler.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nde eser inceleme, araştırma, tasnif etme alanında temel ve teknik mesleki eğilim dersleri alan bilgisi dahilinde verilmektedir. Ayrıca sosyal bilimler ve üniversite alan dersleri de okutulmaktadır. Dersler teorik ve uygulamalı olarak ayrılırken staj bulunmaktadır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Bilgi ve belge yönetimi dijital imkanların artması nedeniyle dijital arşivleme ve kütüphanecilik alanına kayarken yeni istihdam alanlarının yeni şartlar altında oluşması nedeniyle yerini muhafaza etmektedir. Böylece geleceğin en önemli mesleklerinden biri olarak varlığını sürdürmektedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Mesleğin gerektirdiği özellikler, kişilerin meraklı olması, araştırmacı olması, okumayı sevmesi, analitik düşünebilmesi, aritmetik düşünebilmesi, sabırlı olması, dikkatli olması, planlı ve programlı hareket etmesi gibi özelliklerdir. Ayrıca takım çalışması da mesleğin bir parçasıdır.

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü dersleri nelerdir, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü puan türü ve özellikleri, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü geleceği iş bulma durumu Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü tercih edilir mi ve Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir