Arkeoloji Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Arkeoloji Bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Arkeoloji Bölümü meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Arkeoloji Bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Arkeoloji Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Arkeoloji

Puan Türü: TM-3

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Arkeolog

Arkeoloji Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında bulunan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek alanında yetişmiş insan gücünün oluşmasını sağlamaktadır. Bölümün amacı arkeoloji alanında yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip kişilerin görev almasıdır.

Çalışma Alanları:

Arkeoloji Bölümü mezunları arkeolog unvanı alarak kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör kurumlarında araştırma ve geliştirme alanlarında hizmet verebilirler. Arkeoloji Bölümü’nden mezun olan arkeologlar dünyanın her yerinde araştırma yapma denkliğine sahip olarak çalışmalara katılabilir, akademik çalışmalar da yapabilirler.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Arkeoloji Bölümü’nde kültür, sanat, edebiyat, tarih, antropoloji, kimya dersleri okutulmaktadır. Sosyal bilimler ve temel bilimler alanında okutulan derslerle teknik ve mesleki eğilim derslerinin öğretilmesi sağlanmaktadır. Çok yönlü okutulan derslerle jeoloji, jeomorfoloji alanlarında da bilgi sahibi olunarak kapsamlı eğitimler alınmaktadır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Arkeoloji bölümü, araştırmaların ve incelemelerin yapılması, bilgiye ulaşmanın ve tarihin keşfedilmesinin önünü açması, kültür varlıklarının yaşatılmasını sağlaması yönüyle gelecek vaat eden bir bölüm olarak alana ilgi duyan kişilerin tercih ettiği bir bölümdür.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Arkeoloji Bölümü’nde okuyup meslek sahibi olacak kişilerin tarih, kültür, sanat, edebiyat alanında ilgili, açık alanda çalışmaya uyumlu, takım çalışmasına yatkın, araştırmacı, meraklı, sabırlı ve dikkatli kişiler olması beklenmektedir.

Arkeoloji Bölümü dersleri nelerdir, Arkeoloji Bölümü puan türü ve özellikleri, Arkeoloji Bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Arkeoloji Bölümü iş olanakları maaşları durumu nasıl, Arkeoloji Bölümü geleceği iş bulma durumu Arkeoloji Bölümü tercih edilir mi ve Arkeoloji Bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Arkeoloji Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir