Aktüerya Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Aktüerya bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Aktüerya meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Aktüerya bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Aktüerya/Aktüerya Bilimleri Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Aktüerya

Puan Türü: YGS-1 (Aktüerya)

Puan Türü: MF-1 (Aktüerya Bilimleri)

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Aktüer

Aktüerya, sigortacılık, finans, bankacılık, demografi alanlarında olasılık bir istatistik hesaplamaları yapabilmek amacıyla üniversitelerin örenim programında yer alan bir lisans programdır. Bölümde mesleki yeterlilik alanında teorik ve uygulamalı dersler de bulunmaktadır. Bölümde yetişmiş insan gücünün karşılanması amaçlanmaktadır.

Çalışma Alanları:

Sigorta şirketleri sicillerine kayıtlı bir aktüer çalıştırmak zorundadır. Ayrıca bankacılık ve finans ile ilgili çalışmalar yapan kurumlar da aktüerler ile çalışma yapabilirler. Her türlü ihtimal ve istatistik hesaplamaları için görev alırlar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Aktüerya Bölümü’nde sosyal bilimler, temel bilimler okutulmaktadır. Sosyoloji, mantık, istatistik, matematik, risk analizi, vergi analizi, hayat sigortacılığı, insan kaynakları yönetimi gibi dersler okutulmaktadır. Aktüerya sosyal ve sayısal alanın meslek olarak kesiştiği bir noktadadır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Sigortacılık alanı her geçen gün gelişimini sürdürmektedir. Zorunlu sigortalar insanların hayatını kolaylaştıran imkanlar sunduğundan sektörün de gelişmesini sağlamaktadır. Böylece sigortacılık mesleği geleceğin mesleklerinden biri durumundadır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Analitik düşünme kabiliyeti, piyasa takibi, güncel olayları takip etme, ekip çalışması yapabilme, sosyal ilişkiler kurabilme gibi özellikler meslekte daha iyi çalışabilmek için gereklidir. Bununla beraber kişilerin sabırlı, dikkatli, öngörüsü yüksek, planlı ve programlı çalışması gerekir.

Aktüerya bölümü dersleri nelerdir, Aktüerya puan türü ve özellikleri, Aktüerya bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Aktüerya iş olanakları maaşları durumu nasıl, Aktüerya geleceği iş bulma durumu Aktüerya bölümü tercih edilir mi ve Aktüerya bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Aktüerya Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.