Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Meslek Tanıtımı Geleceği ve Dersleri

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için Acil Yardım ve Afet Yönetimi meslek tanıtımı ile birlikte yine koşullar açısından Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünün geleceği iş olanakları sayfamızda aşağıdan görebilirsiniz.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı: Acil Yardım ve Afet Yönetimi

Puan Türü: YGS-2

Puan Türü: MF-3

Eğitim Süresi: 4

Alacağı Unvan: Uzman veya Yönetici

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü, üniversitelerin öğrenim programında bulunan ve lisans seviyesinde öğrenim vererek yetişmiş insan gücünün oluşturulmasında etkili olan bir bölümdür. Bölümün amacı acil yardım ve müdahale durumlarında uzman veya yönetici kişilerin olaya müdahale etmesini sağlamaktır.

Çalışma Alanları:

Acil Yardım ve Afet Yönetimi mezunları uzman veya yönetici olarak afet koordinasyon merkezlerinde, sağlık kurumlarında, itfaiyede, depremle mücadele kurumlarında kamu veya özel sektörde görev alabilirler.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

Arama, kurtarma, acil yardım, ilk yardım, afet yönetimi, afet zararlarının azaltılması gibi dersler de bölümde teorik ve uygulamalı olarak okutulmaktadır. Afetle mücadele ve afet sonrası müdahale aşamalarında uzman gözüyle yardım oluşturabilecek uygulamalar yapmaktadırlar.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Meslek, afetlerin sürekli olarak devam etmesi nedeniyle bu alanda sürekli olan ihtiyaca cevap verebilme ve müdahale sistemlerinin gelişmesiyle insana olan ihtiyacın da artması nedeniyle gelişimini sürdürmekte ve uzman kişilerin olayla vazife almasını sağlamaktadır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Acil durum yönetimini sağlaması, insanlara yardım etmekten hoşlanması, iradesinin güçlü olması, sürekli çalışma pozisyonuna uyum sağlaması gibi özellikler kişilerin mesleği yapabilmesi için gereklidir. Kişilerin sabırlı ve dikkatli olması gerekir.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü dersleri nelerdir, Acil Yardım ve Afet Yönetimi puan türü ve özellikleri, Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünü seçecek adaylarda bulunması gereken özellikler neler olmalıdır, Acil Yardım ve Afet Yönetimi iş olanakları maaşları durumu nasıl, Acil Yardım ve Afet Yönetimi geleceği iş bulma durumu Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü tercih edilir mi ve Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü mezunları ne iş yapar sorularınızın cevapları sayfamızdan aktardık.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazarak Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.